Araba Tutkum

Yeni Opel Corsa?nın Motor Performansı Da Etkileyici Güncel

Yeni Opel Corsa?nın Motor Performansı Da Etkileyici

İlk kez 1982’de satılmaya başlanan Opel Corsa, 32 senede toplam 12.4 milyon adetlik satış rakamına ulaştı. Corsa ailesi Türkiye’de ise bugüne kadar 200 bin adede ulaştı. Şimdiyse karşımızda ailenin genlerini taşıyan, markanın kompakt sınıftaki temsilcisi 5. jenerasyon Corsa var. Yeni Corsa’nın en merak edilen yanı yenilenmiş halinin yanı sıra 1.0 litrelik 3 silindirli motoru. Hem performans, hem ses, hem de ekonomi yönünden ilgimi çeken bu motor test sürüşü sonrası beğenimi kazandı. Şehiriçinde performans yönünden gayet tatmin edici olan 1.0 litrelik 3 silindirli motor yeni 6 ileri manuel şanzımanla uyum içinde. Motorun oldukça sessiz olduğunu söyleyebilirim. Ancak dikkatli kulaklardan kaçmayacak homurtu rahatsız edecek boyutta değil. Motoru sessiz ve titreşimi az hale getirmek için oldukça fazla çalışmışlar.

- İlk kez 1997 yılında kullandıkları 3 silindirli motordan tamamen farklı bir boyuta ulaşmışlar.

- 3 silindirli Turbo beslemeli motor 90 hp güç üretirken 1800-4500 d/d arasında 170 Nmtork değeri sunuyor ve yakıt tüketimi ise 4.3lt/100km. Motorda sesi ve titreşimi azaltmak için 40’dan fazla parça yenilenmiş veya geliştirilmiş. Dışarıdan temeli aynı gibi gözükse de altyapıda detaylar tamamen yenilenmiş. Daha iyi bir yol tutuş ve sürüş hissi kazandırılmış.

- Aracın ağırlık merkezi 5 mm alçaltılmış. Vites, aracın geometrisi, yazılımlar ve viraj kabiliyeti de yenilenen özellikler arasında.

- 1.3 litrelik dizel motor seçeneğinde geliştirilmiş ve Easytronic 3.0 adı verilen otomatikleştirilmiş şanzıman kullanılıyor.  Bu şanzıman manuele göre yüzde 4 daha az yakıt tüketimi sunuyor. İlk kez 2007’de 4. jenerasyon ile Auto Best ödülünü alan Corsa, 2015’te 5. jenerasyonuyla bu ödülü ikinci kez kazandı. Aracın iç tasarımı da önceki nesline göre daha ağırbaşlı bir görünüme kavuşmuş. Üst segmente göz kırpan bu tasarım ve malzeme kalitesi aracın içine oturur oturmaz kendini belli ediyor. Yeni Corsa’da ilk defa mevcut olan çift-xenon farların yanında, ‘Opel Eye ön kamera’, trafik işareti algılama sistemi, “Şerit Takip Uyarıcısı”, “Çarpışma Uyarıcısı” yeni güvenlik sistemleri mevcut. Şehir içi kullanımda direksiyonu yumuşatmaya yarayan City butonu bulunuyor.

Volvo’dan Sedan Cross Country

Volvo Cars, S60 Cross Country’i Detroit Otomobil Fuarı’nda sergililendi. S60 Cross Country, 65 mm’lik bir sürüş yüksekliğine sahip. Bu özellik, onu pazarın gerçekten yetenekli tek all-road sedan crossover’ı yapıyor. Sağlam bir görünüm ve odaklanmış bir sürüş deneyimi sunan bu tasarım, sedan konseptine spor, sıra dışı ve maceracı bir boyut getiriyor. S60 Cross Country, ABD, Kanada, Rusya ve Avrupa pazarlarına özel 250 bhp güce sahip T5 Dört çeker benzinli motordan, Avrupa pazarları için sunulan verimlilik ve performansın birleşimine sahip, Drive-e, önden çekişli, 190 hp, dizel D4 motora kadar geniş bir motor yelpazesine sahip. S60 Cross Country’nin Türkiye’de 2015 sonuna doğru satışa hazır olması bekleniyor.

Sosyal sorumluluk projeleriyle  geleceğe yatırım  

Renault’nun ‘Sizin Fikriniz Sizin Projeniz’ yarışması ODD tarafından ‘Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi’ seçildi. İstanbul liselerinde dört yıldır düzenlenen yarışma kapsamında, bugüne kadar toplam 9 bin 390 öğrenci 80 proje gerçekleştirdi. Liseli gençler bu projeleriyle yakın çevrelerindeki yol güvenliği sorunlarının iyileşmesine somut katkılarda bulundu. Programın hedefi 10 yıl içinde 1 milyon liseli gence, güvenli ve daha iyi bir yaşam için birlikte harekete geçmeyi öğretmek. Lastik sektöründe ise Brisa , farklı bir proje ile geleceğe yatırım yapıyor. WWF-Türkiye ile yürütülen ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesiyle Çukurova Deltası’nda turna gözlem aktivitesi düzenlendi. Turna popülasyonunu korumayı amaçlayan proje, Türkiye’de bir kışlama alanında yapılan en kapsamlı çalışma niteliğini taşıyor.

SKODA FABIA’YA PRESTİJLİ ÖDÜL

Geçtiğimiz yıl Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılan yeni nesil Skoda Fabia, İngiltere’de ‘What Car’ tarafından düzenlenen ‘2015 Yılının Otomobili’ ödülünü kazandı. Satın alma rehberi olarak en önemli yayınların başında gelen ve internet sitesiyle referans olarak kabul edilen What Car’ın geleneksel ‘Yılın Otomobili’ödüllerinde, Skoda üç gururu bir arada yaşadı. Yeni nesil Fabia, ‘2015 Yılının Otomobili’ seçilerek en büyük ödülün sahibi olurken, ‘En İyi Küçük Otomobil’ kategorisinde de birinci oldu. İlk kez 2000 yılında ‘Yılın Otomobili’ seçilen Skoda Fabia, üçüncü nesliyle bu büyük ödülü ikinci kez almış oldu. ‘What Car’ ödüllerinde bir başarı da, Skoda Octavia’dan geldi. Yeni nesil Octavia, ‘En İyi Aile Otomobili’ seçilerek, markanın başarısını bir kez daha taçlandırmış oldu.

Tofaş’a yatırım için 250 milyon Euro finansman

Tofaş ticari araç segmentindeki yatırımları için 250 milyona kadar finansman sağlayacak. Fiat’ın Avrupa’daki iki Ar-Ge merkezinden biri olan, Tofaş Otomobil Fabrikası, Ar-Ge ve yeni modellere odaklı stratejisini sürdürürken, ticari araç segmentindeki yatırımlar için kullanılmak üzere 250 milyon Euro’ya kadar uzun vadeli dış finansman sağlayacağını açıkladı. Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, “Söz konusu kredi sözleşmesi Mart 2015 sonuna kadar imzalanacaktır”denildi. Açıklamada finansmanın hangi ticari araç yatırımı için kullanılacağı ise belirtilmedi. Açıklamaya göre, 250 milyon Euro tutardaki finansman için yıllık yüzde 2.25-2.75 bandında spread artı 6 aylık Euribor oranında faiz ödenmesi ve 2021 yıl sonuna kadar 6 ayda bir anapara ve faiz ödemelerinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Doblo projesi tamamlanmıştı

Tofaş 2013’te Yeni Doblo, Yeni Sedan otomobil projesi, 2014’te ise iki yeni binek otomobil projesi ile birlikte toplam 1.4 milyar dolarlık yatırım açıklamış, bu yatırımların 360 milyon dolarlık kısmını oluşturan ticari araç projesi olan Doblo projesi tamamlanmış ve Aralık ayında ABD’ye ihracatına başlanmıştı. Böylece şirketin mevcut durumda 1.04 milyar dolarlık binek yatırım projesi bulunuyor.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

FOTO GALERİ

  • 2015 Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe Nighthawk
  • 2015 Ford Edge Sport
  • 2016 Porsche Cayman GT4
  • 2015 Volkswagen Golf SportWagen

VİDEOLAR

  • Yamaha R1 vs CBR1000RR Egzoz Kapışması
  • Mustang Cobra vs Yamaha R1
  • 2015 S1000RR vs 2014 S1000RR
  • Kawasaki H2R Dyno Run
<p>yeni Porsche Panamera'yı nasıl buldunuz?</p>

HAVA DURUMU