Araba Tutkum

LPG li Araçlar Seyir Halinde Veya Çalıştırılırken Neden Tekler Faydalı Bilgiler

LPG li Araçlar Seyir Halinde Veya Çalıştırılırken Neden Tekler

Sıralı Sistem LPGTekleme Nedenleri
 
Sıralı sistem LPGtekleme sorunu hakında kısa bi açıklama yapalım istedik. Sıralı sistemlerde teklemeye neden olan sebepler LPG kaynaklı ve ateşleme sistemine bağlı olmak üzere iki bölüme ayrılır. Bu nedenler aşağıda anlaşılır biçimde özetlenmiştir.
 
LPG Sisteminde Teklemeye Neden Olan Faktörler
 

1- LPG enjektörlerinden teki veya daha fazlası arızalı ise bağlı oldukları silindire düzensiz LPG yakıtı göndereceği için araçta tekleme meydana gelir. Yazımızın en alt kısmında enjektör arızası tespiti nasıl yapılır videolu olarak anlatılmaktadır.
 
2- Regulatör basıncı düzensiz ise silindirlere düzensiz yakıt gider bu sebepten tekleme meydana gelir.
 
3- LPG elektirik tesisatında meydana gelen oksitlenme gevşeklik gibi sebepler aracın gazda düzensiz çalışmasına ve teklemesine yol açar. Özellikle montaj konusunda uzman olmayan kişilerin yaptığı elektirik tesisatı montajında kablo bağlantılarında lehim kullanmadıkları için zamanla kablolar iklim şartları ve sarsıntı yüzünden kablolar gevşeyip oksitlenerek iletkenlik özelliklerni kaybederler. 
 
4- Nadirende olsa LPGecu arızası nedeniyle belli devirlerde teklemeye neden olur. Ecu arızası teşhisi için araca deneme maksatlı ecu takılması gerekir.
 
5- Sıralı sistemlerde gaz kesici iç filtresi aşırı tıkalı ise regülatörde düşük basınç meyadana getirerek teklemeye neden olur. Gaz kesici filtrelerini ortalama 30 ile 50 km arasında değişmek gerekir.
 
6- LPG regülatörü ısınmıyorsa yani radyatör suyu eksikse ve devirdayım düzenli yapmıyorsa motor ısınana kadar sıralı sistem LPG'de tekleme meydana gelebilir.
 
7- Motor suyu kaçağı varsa bu nedenle bazı araçlarda motor suynun hava yapmasına neden olur. Bu sebepten motor belli bi süre su devir dayım görevini yapamaz bu gibi durumlarda gaza geçiş ısısı erkene ayarlanmışsa enjektörlere sıvı gaz gideceği için sıralı sistemlerde boğulma tekleme surunu meydana gelir.
 
8- LPG enjektör kablolarının çeşitli nedenlerle yanlış dizilmesi sonucu sıralı sistemde LPGde tekleme meydana gelir.
 
9- LPG enjektör meme çapı çok küçük veya büyük olursa sıralı sistemde gaz yememe sorunu meydana gelir.
 
10- Sıralı sistemde motor soğukken tekleme sorunu nun bir nedeni ise özellikle kış aylarında gaza geçiş ısısının düşük derecede ayarlanmasıdır.
 
 
Ateşleme Sistemi Kaynaklı Tekleme Nedenleri
 

1- LPG'li araçta buji ve buji kabloları her 50.000 km bir değişmek gerekir aksi halde buji ve kabloları özelliğni kaybettiği için belirli devirlerde tekleme meydana gelir.
 
2- LPG'li araçta her 100.000 km bir ateşleme bobinnin değişmesi gerekir özellikle alman üretim olan volkswagen, ve opel gurubu araçlarda kısa sürede bobinleri özelliklerini kaybetmekte olup teklemeye neden olmaktadırlar.  
 
3- Ateşleme sistemine ait rpm ve krank sensörü gibi sensörlerin arızası yüzünden nadirende olsa tekleme sorunu meydana gelmektedir.
 
4- Şarz dinamosu yeterli şarz etmiyorsa motorun çalışma sistemini etkileyeceği için özellikle sıralı sistem LPG'de tekleme meydana gelir.

Yorum Yaz


Yorumlar

Avni karakaya @1999 bora 1.6 gazda tekleme

10 Eylül 2016 17:48

Aracim cekisi zayif ayni zamanda seyir halinde tekliyor enjektorleri denedim saglam baska neden olabilir

Hasan uz @Subaru

12 Haziran 2016 17:05

Benim 91 model subaru just aracim var aracim eksoz patlatiyor tekliyor nedeni sizce nedir kimisi platindendir diyor kimi gazdandir diyor bide arac su eksiltiyor oyle biktimki aractan bezdirdi beni

Sofu ulker @Tekleme

09 Haziran 2016 12:26

Aracim98 primera yeni siralo sistem taktirdim fakat 2&3vitesde devir dusukken araba tekleme yapiyor ned2n olabolir bilfilen dirirseniz sevinirim konya dayim bildiginiz usta varsa yonlendirirmisiniz

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Kara Trafiğinden Bunalanlar İçin Geliştirilen Uçan Arabadan Kötü Haber Geldi.

Kara Trafiğinden Bunalanlar İçin Geliştirilen Uçan Arabadan Kötü Haber Geldi.

Daha Önceden Haberini Yaptığımız Uçan Arabadan Kötü Haber Geldi Haberin Devamı Haberimizde...

DEVAMI

Avrupaya Katılacak Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 Project

Avrupaya Katılacak Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 Project

AE2 Project, Üst Düzeyde Enerji Verimliliği Sağlayan...

DEVAMI

FOTO GALERİ

  • 2015 Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe Nighthawk
  • 2015 Ford Edge Sport
  • 2016 Porsche Cayman GT4
  • 2015 Volkswagen Golf SportWagen

VİDEOLAR

  • Yamaha R1 vs CBR1000RR Egzoz Kapışması
  • Mustang Cobra vs Yamaha R1
  • 2015 S1000RR vs 2014 S1000RR
  • Kawasaki H2R Dyno Run
<p>yeni Porsche Panamera'yı nasıl buldunuz?</p>

HAVA DURUMU