Araba Tutkum

Bu Araba Hava ile Çalışıyor Tekno Haber

Bu Araba Hava ile Çalışıyor

Yenilikçi enerji ve yakıt teknolojileri geliştikçe otomotiv alanında birbirinden ilginç gelişmelere tanık oluyoruz. Geleceğin ideal yakıt seçeneğini arayan firmalar karşımıza tuzlu su ile çalışan Quant veya şarap artıklarından yakıt üretme gibi projelerle çıkıyorlar.

Peugeot ise deneysel 208 Hybrid Air modelinde basınçlı havayı tercih etmiş.

Otomobiller ile çevrenin uzun zamandır bozuk olan arasını yapmaya çalışan PSA Peugeot Citroën grubu, önlerine koydukları 100 kilometrede sadece 2 litre yakıt hedefini yeni modelleri ile yakalamış gibi görünüyorlar. Paris Motor Show 2014 otomobil fuarında tanıttıkları Peugeot 208 Hybrid Air 2L modeli basınçlı hava kullanarak bu noktaya ulaşmış durumda. Araç zaten düşük benzin tüketimi konusunda başarılı olan 208 modelini daha da ileriye taşımak için tasarlanmış. Bunu birkaç yoldan ilerleyerek başarmışlar.

Öncelikle, 208 Hybrid Air 2L sadece 860 kilogram ağırlığa sahip, bunu özel çelik/karbon alaşımları ve alüminyumkullanımı ile yakalayabilmişler. Ağırlığı azalttktan sonra sıra yürüyen aksama gelmiş, araçta normal benzin ve basınçlı hava karışımından oluşan bir itiş mekanizması var. 208 Hybrid Air 2 Lmodeli hem 1.2 litrelik PureTech 82 motora, hem de sıkıştırılmış havayı motora ileten ve benzin gibi kullanabilen özel bir hidrolik aktarma sistemine sahip.

Araba “ZEV” modundayken sadece basınçlı hava ile gidebiliyor ve kısa mesafe yolculuklarda hiç benzin harcamıyor. Ayrıca sadece otobanlar için “Petrol” (benzin ) modu ve şehir ortamı için ideal bir “Combined” (iki motorun karışımı) modu mevcut. Basınçlı hava deposu hem araç yavaşlarken, hem de benzin motorunun sağladığı hava sıkıştırması ile yaklaşık 10 dakikada kendi kendine dolabiliyor.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

En İyi 10 Araba Yarışı

En İyi 10 Araba Yarışı

Araba yarışı tutkunları son 10 yılda çıkan en iyi 10 araba yarışı listemize bakmalısınız.

DEVAMI

BMW Teknolojide Sınır Tanımıyor

BMW Teknolojide Sınır Tanımıyor

BMW, CES 2015'te en yeni otomobil teknolojilerinden biri olan 'Remote Valet Parking Assistant'ın tanıtımını yapacak.

DEVAMI

FOTO GALERİ

  • 2015 Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe Nighthawk
  • 2015 Ford Edge Sport
  • 2016 Porsche Cayman GT4
  • 2015 Volkswagen Golf SportWagen

VİDEOLAR

  • Yamaha R1 vs CBR1000RR Egzoz Kapışması
  • Mustang Cobra vs Yamaha R1
  • 2015 S1000RR vs 2014 S1000RR
  • Kawasaki H2R Dyno Run
<p>yeni Porsche Panamera'yı nasıl buldunuz?</p>

HAVA DURUMU