Araba Tutkum

Bu Araba Tuzlu Su ile Çalışıyor Tekno Haber

Bu Araba Tuzlu Su ile Çalışıyor

Bunun en güzel örneklerinden bazıları da her gün etrafımızda olan otomobiller. Elektrikli otomobiller, akıllı otomobiller, kendi kendine gidenler derken, şimdi de tuzlu su ile çalışabilen QUANT’ı görüyoruz.

2014 Cenevre Otomobil fuarı’nda tanıtılan QUANT e-Sportlimousine” modeli, tuzlu suyu yakıt olarak kullanan ve standart belirleyen TÜV SÜD kurumundan Avrupa yollarında kullanım iznini almış olan ilk otomobil. Alman firması Quant tarafından üretilmiş olan araba, özel bir elektrolit enerji hücresi sistemi olan “NanoFlowcell” ile güç buluyor.

bu-araba-benzin-yerine-tuzlu-su-ile-calisiyor.20140929125812.jpg

NanoFlowcell enerji hücresi arabanın elektrik motoruna 920 beygir (680 kW) kadar güç kazandırıyor. QUANT e-Sportlimousine 100 kilometre hıza sadce 2.8 saniyede çıkabiliyor ve maksimum hızı saatte 350 kilometre. Bu müthiş rakamların üzerine dahası da var, QUANT tek depo ile 600 kilometre mesafe gidebiliyor. Bu enerji sistemi tamamen güvenli ve zehirli gaz atmadığı için çevre dostu. Galiba elektrikli arabalarda bir devrime şahit oluyoruz.

NanoFlowcell teknolojisi, bir benzeri olan hidrojen yakıt hücreleri gibi çalışıyor. Fakat yakıt olarak tuzlu su içeriyor, sistemdeki metalik tuz içeren iki farklı sıvı elektrolit görevi görüyor ve reaksiyona girdiklerinde elektrik üretiyorlar. Arabanın elektrik motoruna aktarılan bu güç, yüksek performanslı kapasitörlerde depolanıyor. Araçta çok az hareketli parça olduğu için de sistemin verimi çok yüksek.

QUANT e-Sportlimousine’in şu andaki tek sorunu fiyatı. Yaklaşık 1.7 milyon Dolar’a piyasaya çıkması beklenen araba, yakın gelecekte daha ucuza mal edilince fiyatı düşecek ama şimdilik ancak rüyaları süsleyecek bir teknolojiden bahsediyoruz. Çünkü NanoFlowCell sadece otomotivde değil, bir sürü farklı alanda uygulanabilir.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

En İyi 10 Araba Yarışı

En İyi 10 Araba Yarışı

Araba yarışı tutkunları son 10 yılda çıkan en iyi 10 araba yarışı listemize bakmalısınız.

DEVAMI

BMW Teknolojide Sınır Tanımıyor

BMW Teknolojide Sınır Tanımıyor

BMW, CES 2015'te en yeni otomobil teknolojilerinden biri olan 'Remote Valet Parking Assistant'ın tanıtımını yapacak.

DEVAMI

FOTO GALERİ

  • 2015 Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe Nighthawk
  • 2015 Ford Edge Sport
  • 2016 Porsche Cayman GT4
  • 2015 Volkswagen Golf SportWagen

VİDEOLAR

  • Yamaha R1 vs CBR1000RR Egzoz Kapışması
  • Mustang Cobra vs Yamaha R1
  • 2015 S1000RR vs 2014 S1000RR
  • Kawasaki H2R Dyno Run
<p>yeni Porsche Panamera'yı nasıl buldunuz?</p>

HAVA DURUMU