Araba Tutkum

7 TL'ye 500 Km Yol Kat Eden Araç Tekno Haber

7 TL'ye 500 Km Yol Kat Eden Araç

Son yıllarda ekonomi ve Otomobil gündeminde sıkça karşılaştığımız yerli otomobil projesine bir yenisi daha eklendi. Üniversite akademisyenlerinin veya yüksek lisan öğrencilerinin “bitirme tezi” adı altında geliştirdiği su, hidyojen veya elektrikle çalışan otomobil üretmeleri, dev girişimcilerine yatırım fikirleri verirken bizlere de gurur kaynağı oluyor.
 
İstanbul Üniversitesi akademisyenleri ve yüksek lisans öğrencileri tarafından geliştirilen %100 yerli otomobil YEREL T-1, Erzurumda tanıtıldı. Cuhhuriyet Caddesi’ne getirilen otomobil, 11 kişi yardımıyla kaldırılarak Yakutiye Kent Meydanı’na taşınarak sergilendi.
 
İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi Tuba Güven, lisans öğrencileriyle başladığı YEREL T-1 projesi için: "Üniversite bünyesinde 'Yerel Proje' ismiyle T-1 adını verdiğimiz yüzde 100 yerli olarak elektrikli otomobil ürettik. Bu arabamızla TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve 30 üniversiteden elektrikli araçların katıldığı Elektro Mobil Yarışması'na katıldık. Türkiye şampiyonu olduk ve Türkiye turuna çıktık" cümlelerini paylaştı.
 
2009 yılından bu yana üstünde çalışılan T-1’in 25 kişilik bir ekiple geliştirildiğini vurgulayan Güven, üretiminin 1.5 yıl sürdüğünü ve toplamda 450 Bin TL’ye mal olduğunu paylaştı. "Tecrübeli bir ekip. Türkiye'de 4 birinciliği, bir ikinciliği olan bir ekip. Dünyada da sekizinciliğimiz var. Dönemin Başbakanı şu anki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da bize destek olmuştu. Avusturalya'da dünya sekizinciliği aldık" sözlerini paylaşan Tuba Güven, otomobilin 500 kilo ağırdığında olduğunu ve 120 km/h hıza ulaşabildiğini belirtti.
 
Mühendislik öğrencilerden Serdar Zurnacı, 4 saatlik bir şarj ile 500 kilometre yol alabilen %100 yerli üretim hibrit(elektrikli) otomobil YEREL T-1 için alışılmışın dışında bir tasarımda bulunulduğunu paylaştı.

 

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

En İyi 10 Araba Yarışı

En İyi 10 Araba Yarışı

Araba yarışı tutkunları son 10 yılda çıkan en iyi 10 araba yarışı listemize bakmalısınız.

DEVAMI

BMW Teknolojide Sınır Tanımıyor

BMW Teknolojide Sınır Tanımıyor

BMW, CES 2015'te en yeni otomobil teknolojilerinden biri olan 'Remote Valet Parking Assistant'ın tanıtımını yapacak.

DEVAMI

FOTO GALERİ

  • 2015 Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe Nighthawk
  • 2015 Ford Edge Sport
  • 2016 Porsche Cayman GT4
  • 2015 Volkswagen Golf SportWagen

VİDEOLAR

  • Yamaha R1 vs CBR1000RR Egzoz Kapışması
  • Mustang Cobra vs Yamaha R1
  • 2015 S1000RR vs 2014 S1000RR
  • Kawasaki H2R Dyno Run
<p>yeni Porsche Panamera'yı nasıl buldunuz?</p>

HAVA DURUMU